Hindistan Da Kendi Konumlama Sistemini Kurmaya Hazırlanıyor
Hindistan Da Kendi Konumlama Sistemini Kurmaya Hazırlanıyor
03 Temmuz 2013

Hindistan Da Kendi Konumlama Sistemini Kurmaya Hazırlanıyor

İlk etapta askeri amaçlar için icad edilen uydu konumlama sistemleri, son kullanıcının hizmetine açıldıktan sonra adeta patlama yaptı ve bağımsız navigasyon cihazlarından akıllı telefon ve tabletlere kadar pek çok kategoride boy göstermeye başladı.

ABD'nin GPS adlı sistemine cevap olarak Rusya GLONASS konumlama sistemini geliştirirken, Avrupa Birliği Galileo, Çin ise Beidou ile kendi konumlama sistemlerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Büyük altyapı yatırımları ve onlarca konumlama uydusunun uzaya fırlatılmasını gerektiren konumlama sistemleri artık ülkelere özel olmaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise hassas konularda GPS'e bağlı kalınmak istenmemesi.

Kendi konumlama sistemini geliştiren ülkeler arasına şimdi de Hindistan katılıyor. Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu - ISRO, bölgesel navigasyon uydu sistemi anlamına gelen IRNSS'i kurma çalışmalarına başladı.

IRNSS sistemi için dün ilk uydu fırlatılırken, toplamda 7 uyduyla sistemin güçlendirilmesi planlanıyor. IRNSS genel olarak Hindistan ve çevre ülkelerde yaklaşık 1500km'lik bir alanı kapsayacak ve 10-20 metreye kadar gerçekçi saptamalar yapabilecek. Sistemin iki farklı hizmet sunması bekleniyor. Birincisi tüm kullanıcılara açık olan standart hizmet, ikincisi ise sadece yetkili kullanıcılara sunulacak olan şifreli hizmet. 

Kaynak : http://www.donanimhaber.com/gps-uydu-navigasyon/haberleri/Hindistan-da-kendi-konumlama-sistemini-kurmaya-hazirlaniyor.htm


çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Dezenfeksiyon Çorlu Cep Telefonu Tamiri Çorlu Asansör IBC Tank Çorlu Asansör Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Taksi Çorlu Taksi Düz Tabanlı Silolar Çorlu Tur Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Web Tasarım Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Kanal Açma Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyat Çerkezköy Ev Temizliği Çorlu Halı Yıkama Bölme Duvar Sistemleri Çorlu Cam Balkon Çorlu Kreş ve Anaokulu Evden Eve Nakliyat Yanma Davranımı Test Cihazları Çorlu Matematik Kursu Çorlu Kompresör Çorlu Mobilya Tekirdağ Köftesi сглобяема къща Çorlu Pilav Çorlu Oto Kiralama Çorlu Su Deposu Temizliği Çorlu Klima Servisi Merzifon Evden Eve Nakliyat Çorlu Beyaz Eşya Servisi Çorlu Beyaz Eşya Servisi