Çorlu'da Canlı Hayvan Pazarında Kurbanlıklar Satışa Sunuldu
Çorlu'da Canlı Hayvan Pazarında Kurbanlıklar Satışa Sunuldu
23 Eylül 2014

Çorlu'da Canlı Hayvan Pazarında Kurbanlıklar Satışa Sunuldu

Büyükbaş kurbanlık hayvanlar 22 Eylül 2014 tarihinde Çorlu Belediyesi tarafından kurulan canlı hayvan pazarında satılmaya başlandı. Koyun – keçi türü hayvanların satışı ise 30 Eylül 2014 tarihlerinde başlayacak.

Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı, Çorlu’da uygulanacak kurban hizmetleri kapsamında belediyenin kurduğu canlı hayvan pazarı ve kurbanlık hayvan satış yerleriyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Kurbanlık hayvan satış yerleri insan, çevre sağlığı ve güvenliği ile hayvan refahı gözetilerek düzenlendiğini belirten Avcı, 25 adet çadırda 500 civarında sığır cinsi hayvan kaydı yapıldığı, koyun ve keçi türünde ise 3000 civarında kapasite planlandığını söyledi.
Canlı hayvan pazarında satışa sunulacak kurbanlık hayvanların, Sığır/Koyun Ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili Ve İzlenmesi Yönetmeliği”ndeki normlar (pasaport, küpelenmiş olma ve aşı kayıtları) hassasiyetle arandığı ve gebelik kontrolleri yapılıp veteriner sağlık raporları / nakil belgeleri ile kayıt altına alındığını ifade etti. Ayrıca yapılacak denetimlerde kaçak yollardan getirildiği tespit edilen hayvanlara İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilgili mevzuatlar gereği, cezai müeyyideler uygulanacağını ve bu mevzuatlara aykırı hayvan satışlarına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini belirtti.
Avcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemizin canlı hayvan pazarında veterinerlik hizmeti, aydınlatma ve su ihtiyaçlarının düzenli olarak sağlanmasının yanı sıra hayvanların bulunduğu ortamların kapsamlı bir şekilde dezenfekte edilmiş, vatandaşların sağlığı için tehdit arz eden hususlara karşı her türlü tedbirler alınmıştır. Kurbanlık hayvanların satın alımı işlemlerinde vatandaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Hayvanlardaki hastalık riskine karşı kontrolsüz ve kaçak satılan kurbanlık hayvanları kesinlikle almamaları, hayvanların pasaport bilgilerini incelemeleri ve damızlık değeri yüksek hayvanları da tercih etmemeleri hususunda gerekli hassasiyet göstermeleri gerekiyor.”


çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Evden Eve Nakliyat Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat Çorlu CNC Lazer Kesim Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Çilingir Çorlu İkinci El Eşya Çerkezköy Sıhhi Tesisat Çorlu Elektrik Bobibaj