Çorlu'dan Bulgaristan'a Kardeşlik Köprüsü
Çorlu'dan Bulgaristan'a Kardeşlik Köprüsü
02 Ekim 2014

Çorlu'dan Bulgaristan'a Kardeşlik Köprüsü

Çorlu Belediyesi Halk Oyunları topluluğu, Bulgaristan'ın Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) iline bağlı Jeglartsi (Omurfakı), Bojan (Omurfakı), Bojurovo (Nasrettin), Denkovo (Bayrampınar) köylerinde gösteriler yaptı.

Çorlu Belediyesi Halk Oyunları topluluğu, Bulgaristan'ın Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) iline bağlı Jeglartsi (Omurfakı), Bojan (Omurfakı), Bojurovo (Nasrettin), Denkovo (Bayrampınar) köylerinde gösteriler yaptı.

Eylül ayında Dulovo 20. Halk Dansları Festivali'ne katılan Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu yoğun ilgi görmüştü. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Dobriç'teki soydaşların daveti üzerine Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, burada da gösteriler yaptı. Köylerdeki tiyatro salonları ve meydanlarda düzenlenen halk oyunları gösterilerini binlerce kişi izledi. Çorlu Belediyesi Halk Oyunları topluluğunun zeybek, halay ve ritim gösterilerini izleyen soydaşlar, duygulu anlar yaşadılar.

Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu dört köyde düzenlenen gösterilere Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı'nın yanısıra Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve Dobriç Milletvekili Ruşen Rıza, HÖH Gençlik Kolları Genel Başkanı Mustafa Ahmedov, Dobriç Vali Yardımcısı İsmet Abil, HÖH'ün il ve ilçe başkanları ile köy muhtarları da katıldı.

Gösterilerin yapıldığı köylerde soydaşlara hitaben konuşma yapan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı, “Size Çorlu Belediye Başkanımız Ünal Baysan ve tüm Çorlulu hemşehrilerimizin selamlarını getirdik. Buradaki soydaşlarımızın ilgisi ve misafirperverliği bizi mutlu etti. Daha nice etkinliklerle burada yaşayan kardeşlerimizle buluşabilmeyi diliyoruz,” dedi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve Dobriç Milletvekili Ruşen Rıza, yaptığı teşekkür konuşmasında, “Çorlu'dan gelen misafirlerin sahnelediği gösterileri izlerken duygulu ve gururlu anlar yaşadık. Özellikle zeybekler bizi Osmanlı zamanlarına götürdü. Biz Osmanlı torunuyuz; ecdadımızla gurur duyuyoruz. Burada bu gösterileri özleyenler, en çok da genç kardeşlerimiz bu tarihi geleneği de izlemiş oldular. Çorlu'dan gelerek bize bu güzel halk dansları gösterileri sunan misafirlerimize ve onları buraya gönderen Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan'a en içten teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bu tür etkinlikler bizim de değerlerimizi öğrenmemize ve kendi folklorumuzu yaşatmamıza vesile olur. Önümüzdeki zaman içerisinde kendi yörelerimize ait halk oyunları ekipleri kurmayı hedefliyoruz,” dedi.


çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Evden Eve Nakliyat Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat Çorlu CNC Lazer Kesim Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Çilingir Çorlu İkinci El Eşya Çerkezköy Sıhhi Tesisat Çorlu Elektrik Bobibaj