Ergene Platformu Dünya Sulak Alanlar Günü Hakkında Bir Bildiri Yayınladı
Ergene Platformu Dünya Sulak Alanlar Günü Hakkında Bir Bildiri Yayınladı
02 Şubat 2013

Ergene Platformu Dünya Sulak Alanlar Günü Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

Ergene Platformu 2 Şubat dünya Sulak Alanlar Günü hakkında yetkilileri ve kamuoyunu uyaran bir bildiri yayınladı.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle Ergene Platformu olarak yetkililere sesleniyoruz; İğneada Longozu ve ülkemizdeki tüm sulak alanlar gecikmeksizin koruma altına alınmalıdır. Ergene nehrini ve havzasını kirletenlere karşı yasal ve etkin tedbirler acilen uygulanmalıdır.

Ülkemizin önemli sulak alanlarından İğneada Longozu’nun 2012 Yılında Ramsar kapsamına alınacağı ilan edilmiş, ancak 2013 yılında İğneada unutulmuş, yok sayılmıştır. Trakya’daki yanlış planlar, hukuka ve doğaya aykırı uygulamalar, denetim görevlerinin yapılmaması sonucu Ergene nehri ölmüş ve çevresindeki hayatı da öldürmeye başlamıştır.

Bilimsel gerçekler ortada iken sulak alanlarımızdaki su kaybının, taban sularımızın yok oluşunu 2010 yılında Trakya’da oluşan OBRUK ile gördük. Planlama adı altındaki hukuksuzluk, çevre korumacı olmayan politikalar, sanayileşme ve rantın tercih edilmesi doğal alanlarımızın yok olmasına neden olmaktadır. Su, dünyamızda ve üzerinde bulunduğumuz coğrafyada, yaşamın temel koşuludur.

Yaşam alanlarının sermaye birikimine teslim edilmesine, doğal varlıklarımızın metalaştırılmasına; eğitimden sağlığa, ulaşımdan barınmaya tüm yaşamsal hakları piyasa konusu haline getirilmesine; derelerin doğal yaşamdan koparılmasına ve HES‘lerin vadileri yok etmesine, “bütünleşik havza planlaması” adı altında havzaların sermaye tarafından ortak kullanıma açıldığı bir dönemden geçiyoruz.

Ergene nehrinden Dilovası‘na, her yerde toprağın ve suyun kirletilmesi, termik ve nükleer santraller, enerji projelerinin “görünmeyen yüzü” yüksek gerilim hatları, tehlikeli atık yakma ve depolama tesisleri, Angus Kampları, HES’ler, ormanları ve su havzalarını tehlikeye atan taş ocakları, üçüncü köprü, Kanal İstanbul gibi projelerden acilen vazgeçilmelidir.

Şirketlerin başta Uludağ, Belgrad Ormanları, Istrancalar olmak üzere Anadolu‘daki tüm kaynaklardan çıkan suları paketlemesine, satmasına, taşımasına; yeraltı sularının, kentsel ve kırsal su hizmetlerinin ticarileştirilmesine, kontörlü (ön ödemeli) ya da kontörsüz sayaçlar ile kentsel su dağıtımının piyasa fiyatlarına endekslenmesine karşı herkesi yaşamı savunmaya çağırıyoruz. Sulak alanlar, kendisini besleyen su havzaları ile birlikte düşünülmediği zaman doğa kendine ait olanı sel ve taşkınlarla, depremlerle geri alacaktır.

Ekolojik yıkımın gelecek dönem içerisinde de mevcut, mutlak kar amaçlı politikalar ile devam edeceği açıktır. Odağına doğa ve insanı alan anlayışın ancak su kaynaklarının tüm canlıların ortak kullanımına geri verilmesi ile hayata geçeceğini biliyoruz. Sulak alanların yok olduğu bir ülkenin susuz kalacağını, susuz bir ülkenin de açlığa doğru hızla sürükleneceğinin farkında olarak yetkilileri uyarıyoruz.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle yetkililere sesleniyoruz; İğneada Longozu ve ülkemizdeki tüm sulak alanlar gecikmeksizin koruma altına alınmalıdır. Ergene nehrini ve havzasını kirletenlere karşı yasal ve etkin tedbirler acilen uygulanmalıdır.

Saygılarımızla
ERGENE PLATFORMU

Kaynak: http://www.ergeneplatformu.org/2-subat-sulak-alanlar-gunu/#more-1236çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Dezenfeksiyon Çorlu Cep Telefonu Tamiri Çorlu Asansör IBC Tank Çorlu Asansör Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Taksi Çorlu Taksi Düz Tabanlı Silolar Çorlu Tur Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Web Tasarım Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Kanal Açma Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyat Çerkezköy Ev Temizliği Çorlu Halı Yıkama Bölme Duvar Sistemleri Çorlu Cam Balkon Çorlu Kreş ve Anaokulu Evden Eve Nakliyat Yanma Davranımı Test Cihazları Çorlu Matematik Kursu Çorlu Kompresör Çorlu Mobilya Tekirdağ Köftesi сглобяема къща Çorlu Pilav Çorlu Oto Kiralama Çorlu Su Deposu Temizliği Çorlu Klima Servisi Merzifon Evden Eve Nakliyat Çorlu Beyaz Eşya Servisi Çorlu Beyaz Eşya Servisi