Murat Sevgi - Farkında Mıyız?!...

Murat Sevgi

Farkında Mıyız?!...

Murat Sevgi

Yıl 1921, Paris’te bir Hükümet toplantısı, yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması’nın imzalanması nedeniyle sinirler gerilmiştir. Başbakana; «Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemal’lerle anlaştı” diye tepki oluşmuştur. Diyenlere Fransız Başbakanı Aristide Briand’ın Meclisteki muhalif seslere: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker-teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum!» Diyerek cevap verir.

Çünkü Fransa Başbakanı Aristide Briand farkında!

* * *

Bir yıl sonra, Türk ordularının zafer kazanması üzerine Anadolu’daki amaçları gerçekleşmeyen İngiltere’nin ‘Türk düşmanı’ olarak bilinen Başbakanı David Lloyd George, Parlamento’da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri: «Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Mustafa Kemâl’in dehasına karşı elden ne gelirdi.» Diyerek cevaplıyordu.

İngiltere Başbakanı David Lloyd George farkında!

* * *


Aynı yıl, Amerikalı yazar Ernest Hemingway, Mudanya Mütarekesi’nin imzalanışını; «Marmara kıyısındaki sıcak, toz toprak içinde, eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası Mudanya’da, Batı ile Doğu karşı karşıya geldiler. İsmet Paşa’yla görüşecek Müttefik generallerini taşıyan İngiliz sancak gemisi “Iron Duke”ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, Batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye, ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... Bu görüşmeler, Avrupa’nın Asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. Çünkü Mustafa Kemal, herkesin bildiği gibi, Yunanlıları silip süpürmüştü.» Diye yorumluyor.

Çünkü yazar Ernest Hemingway farkında!

* * *


İngiliz Generali Sir Charles Townshend, «Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.» Diyor.

Çünkü General Sir Charles Townshend farkında!

* * *


Fransız Romancı ve Diplomat Claude Farrere, 1930 yılında, «Sevr’den sonra Türkiye’nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; L’loyd George’un bütün çabaları, bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...» Diyerek Türkiye üzerine yaptığı tahmindeki yanılgıyı itiraf ediyor.

* * *


Aynı Claude Farrere savaş sonrasında ise, «Eğer savaşı kazanmış ve daha da kazanacaksa, O, barışı da yapacaktır. Sözüme inanın ve sizlere önceden haber vereyim ki, O bunu iyi yapacak, herkesin düşündüğünden daha eksiksiz ve şimdiye kadar kimsenin ulaşamadığı bir başarı ile yapacak.» Şeklindeki tahmini Türk Devrimini geleceğini 1920’li yıllarda fark etmiş.

* * *


Devrim denince akla ilk gelen ülke Fransa’dır. Bu yüzden Fransız’ların Türk Devrimi konusundaki görüşleri başka bir önem taşır. Bir tür tereciye tere satma halidir bu! Atatürk döneminin Fransa Eski Başbakanı Edouard Herriot, 1933 tarihinde, «Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa’da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa’nın Paris’teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.» Diyerek Fransa da 1789 Devrimi ile elde edilememiş, yani 150 yılda varılamamış bir noktadan söz ediyor.

* * *


Yani ‘Batı; izliyor, inceliyor, analiz ediyor, sonuçlar çıkarıyor.

Yani ‘Batı’; kıskanıyor, imreniyor, hayran oluyor, tedbir alıyor.

* * *


Yani Batı, bunları aynı tarihlerde (vakit geçirmeden) fark ediyor! Farkındalar, gücün, gücün kaynağının ve onu harekete geçiren kudretin farkındalar... Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ‘Nutuk’da, «Muhtaç olduğumuz kudret...» diyerek sihirli kaynağı işaret ediyor.

Ah, bir de biz farkında olsak!...

Hep sevgi ile kalın.


Murat SEVGİ

www.twitter.com/muratsevgi

[email protected]

Murat Sevgi Köşe Yazılarıçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu

Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat

Çorlu CNC Lazer Kesim

Çorlu Evden Eve Nakliyat

Çorlu Çilingir