Murat Sevgi - Enerji Verimliliği Semineri

Murat Sevgi

Enerji Verimliliği Semineri

Murat Sevgi

Enerji verimliliği deyince Enerji Bakanlığının ENVER projesini söylemeden olmaz. Bu projenin Internet içeriği bir çok soruya cevap verecek kapasitede:
 
NİÇİN ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMALIYIZ?

Enerjinin fazla kullanılması sonucunda;
1- DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR
2- ÇEVRE KİRLENİYOR
3- ENERJİ İÇİN YÜKSEK MİKTARDA PARA ÖDÜYORUZ

Ekonomik üretim ana unsuru olan ve hayat kalitemizi iyileştiren enerjinin kullanımından vazgeçemeyeceğimize göre

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANALIM

Dünyada enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt kaynaklarının yarısının tüketilmiş olacağı tahmin edilmektedir. Fosil kaynaklar, sadece yakıt olarak değil aynı zamanda başta ilaç olmak üzere kimya sektöründe pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu yönü ile de korunması en azından tüketiminin azaltılması önemlidir.

Kömür veya petrol gibi fosil yakıtların yanması sonucu, daima CO2 oluşur. Yapılan ölçümler milyonlarca yıldır 180-280 ppm arasında değişen CO2 seviyesinin günümüzde 360 ppm seviyesine çıktığını göstermektedir. Karbondioksit diğer sera gazlarına göre %55'lik bir oranla, doğal sıcaklık dengelerinin bozulmasında en büyük etkiyi yaparak Küresel Isınma'ya neden olmaktadır.
* * *
Enerji tasarrufu yapmak aile bütçesi için önemlidir. Enerjiyi verimli kullanırsak faturalara daha az para öderiz. Enerji tasarrufu devlet bütçesi için de çok önemlidir. Kullandığımız enerjinin yaklaşık %60'ını başka ülkelerden alıyoruz ve ödemeyi döviz olarak yapıyoruz.
 
ÇORLU KENT KONSEYİ – ENERJİ VERİMLİLİĞİ SEMİNERİ

Bir yılı aşkın süredir Çevre ve Sağlık Komisyonunda görev yaptığım, Çorlu Kent Konseyi olarak çevre konusunda yöremizde yaşanan sorunlara duyarlılık göstermeye çalışıyoruz. Bu duyarlılık sadece yöresel değil tüm ülkeyi –hatta dünyayı- kapsayan etkileri ile de devam ediyor. İşte, enerji verimliliği bu tür konulardan biri. Enerji verimliğinin günlük hayattan sanayi kuruluşlarındaki süreçlerine kadar; evlerimizde, yazlıklarda, yolda, çiflikte, tarlada, yolda yaşanacak topyekün bir tutumluluk halini gerektirdiğini biliyoruz. Bu bilinci oluşturmak için çeşitli kurumlar, dönem-dönem, eğitici faaliyetler düzenliyor… Bu tür seminer ve toplantılara katılmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum.

26 Eylül 2012 Çarşamba günü, Saat 16:00’da, Çorlu’da Memduh Şevket Esendal Salonunda Enerji Verimliliği ile ilgili bir toplantımız daha olacak!

Çorlu Kent Konseyi tarafından Çorlu Belediyesi ve seminer sponsorumuz Filli Boya’nın katkıları ile düzenlenmekte olan seminerin amacı hem bilgilendirme hem de toplumsal duyarlılığı arttırkmak olarak açıklanabilir.

Bu toplantıda; enerji verimliği ile ilgili pratik yöntemler, uygulamalar üzerine sunumlar gerçekleştirilecek. Ayrıca sponsorumuz izleyicilere; ısı yalıtımı ilgili olarak Capatect Sistem Çözümleri ile yapılabilecek enerji verimliliği uygulamaları ilgili bilgi aktaracak

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.
 
Murat SEVGİ
http://twitter.com/muratsevgi

Murat Sevgi Köşe Yazılarıçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu

Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat

Çorlu CNC Lazer Kesim

Çorlu Evden Eve Nakliyat

Çorlu Çilingir