Abdullah Gürman - Tekirdağ Yeniden Şekillenirken Kartlar Yeniden Dağıtılıyor

Abdullah Gürman

Tekirdağ Yeniden Şekillenirken Kartlar Yeniden Dağıtılıyor

Abdullah Gürman

2012 yılında gündemden düşmeyen en önemli haberlerden biri Büyükşehir yasasıydı. Bu gün çıkacak, yarın çıkacak derken birçok senaryo yazıldı. Bunlardan birtanesi Çorlu’nun merkez ilçe olacağı ve büyükşehir belediyesinin Çorlu’da konuşlanacağı yönünde idi. Hatta bazı siyasilerin bunun için özel çaba sarfettiği de kamuoyu tarafından oldukça sık dile getiriliyordu. Diğer rivayetlerden biri ise Ulaş Belediyesi’nin “Ergene” projesi idi. Yine Kapaklı Belediyesi’nin ilçe olmak konusunda özel bir çalışma yürüttüğü biliniyordu. Bir ara “Rumeli”  projesi ve Velimeşe Belediyesi’nin yine aynı isimle ilçe olmak için çalışmalar yürüttüğü basına yansımıştı.   En büyük soru işareti ise Marmaracık, Velimeşe, Ulaş ve Misinli’nin şu anda muhalefet belediyesi olan Çorlu’ya mı bırakılacağı yada bu belde ve köylere “kendi yönetimlerini belirleme şansı” verilerek yeni bir ilçe veya ilçeler mi kurulacağı idi.


Ve gün geldi çattı. Merakla beklenen yasa taslağı Başbakan tafafından imzalanarak meclise gönderildi. Taslakta Tekirdağ’ın durumu; Süleymanpaşa merkez ilçesi, Ergene ve Kapaklı ilçelerinin kurulması şeklinde yer alıyordu. En büyük soru işareti ise Ergene oldu. Çorlu’yu tam ortadan ikiye bölen yeni ilçe Çorlu yüzölçümünün %51 ini alıyor. %49 luk bölüm ise Çorlu’ya kalıyor.


3 Islah Organize, 1 Deri Organize ve 1 Avrupa Serbest Bölgesini sınırları içinde barındıran Ergene ilçesi 600 civarında büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapacak.


Asıl sorulara gelince...

Süreç ortada. Çoru Belediyesi’nin yıllardır hizmet sunamadığı kanayan yarası olan Sağlık Mahallesi “Marmaracık’tan” hizmet alabilecek mi? Bu süreçte Sağlık Mahallesi ve Yeşiltepe Mahallesi yaklaşık 25.000 lik nüfusu ile bu sürece nasıl etki edecek? Bu ilçe içinde yer almak istemeyen Velimeşe’nin tutumu ne olacak. Bu projeyi yaratan Ulaş Belediyesi’nin ve projeye imza atarak destek vermiş bölgedeki sanayici ve köylerin,  merkezin Marmaracık Beldesine kaydırılmasına nasıl tepki verecekleri sorulması gereken asıl sorular.

Bununla birlikte Büyükşehir yasasının hemen ardından Türkiye’nin en büyük Ticaret ve Sanayi odaları arasında yer alan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın küçülmesi, bu odaya bağlı sanayicilerin Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak üzere Valilik makanına başvuruda bulunmaları  ÇTSO’nun durumuyla ilgili birçok soruyu aklımıza getiriyor.


Kartlar karıldı  yeniden dağıtılıyor. Bütün pasta iştah kabartıyor.


Önümüzdeki günlerde birçok soruyu sorarak cevap bulmaya çalışacağız.

Saygıyla kalın;

email: [email protected]

Abdullah Gürman Köşe Yazılarıçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru Çorlu Kanal Açma Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama