Murat Sevgi - Arıtma Çamurları Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olacak Mış!

Murat Sevgi

Arıtma Çamurları Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olacak Mış!

Murat Sevgi

"Çamur, yenilenebilir enerji kaynağı olacak" denildi ama YENİLENEBİLİR ne anlama geliyor? Bu konuda kafalar karıştı? Eğer yenilenebilir tanımı değişmediyse; YAKMA işlemi YENİLENEMEZ bir işlemdir ve bunun aksini kimse söyleyemez! (1)

 

 "YAKARAK ENERJİ ÜRETMEK YENİLENEBİLİR DEĞİLDİR"

            "Yakarak enerji üretmek yenilenebilir değildir" diye anlatmamıza gerek yok. Normal düşünebilen kime sorarsanız sorun, sigara zararlıdır der gibi bunu bilir. Ama öyle değilmiş...

 

            Şimdi, bunu boşverin de haberin içeriğine bir göz atalım:

            Öztürk, "Arıtma çamurları, yenilenebilir enerji kaynağı olacak" dedi.

            ÇŞB (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörlük Konferans Salonunda tertip eden "Ergene Havzası'nda Arıtma Çamurlarının Yönetimi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Ergene Havzası'nın Türkiye'nin ve Trakya Bölgesi'nin en önemli alanlarından biri olduğunu söyledi.

            Ergene Havzası'na önemli yatırımların yapıldığını belirten Öztürk, "Atık su artıma tesisleri itibariyle ve atık suların bazılarının uzaklaştırılması, derin deşarjla uzaklaştırılması konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalara ilaveten bölgemizde oluşacak arıtma çamurlarının yönetimi konusunda alınması gereken önlemleri de masaya yatıralım dedik" diye konuştu.

            ÇŞB'nın, atık su arıtma tesislerinde ortaya çıkan ve önemli etraf kirliliğine neden olan arıtma çamurlarının geri kazanımı ve bertarafı amacıyla yurt genelinde kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü bildiren Öztürk, arıtma çamurundan yenilenebilir enerji imalatı konusunda şunları kaydetti;

            "Arıtma çamurlarını gübreye dönüştürme, ısıl işlemlerle stabilize etme veya yakma tesislerinin kurulması. Bilhassa çamurlar yakıldığı vakit, yani burada bir-iki sanayicimiz çamur yakma konusunda ihtiyaç duyulan girişimde bulundu, biz onların henüz ilerisinde bir girişimde bulunuyoruz. Arıtma çamurlarını bir biyokütle, yenilenebilir enerji kaynağı içerisine sokup, kaynaktan faydalandırma konusunda bir çözüm yolu planlıyoruz. Enerji Piyasası Aranjman Kurumu'yla (EPDK), Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'yla müzakerelerimiz devam ediyor. Zira öyle bir formül geliştirdiğimiz vakit, bilhassa çamurların bertarafında, atıkların bertarafında önemli bir merhaleyi de aşmış olacağız."

            Toplantıya, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, Etraf Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ile çok sayıda daire amiri ve akademisyen katıldı.

 

PEKİ, YENİLENEBİLİR GERÇEKTE NE DEMEK?

            Yenilenebilir enerji (kaynakları), sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgâr, akan su (hidrogüç), biyolojik süreçler ve jeotermal olarak sıralanabilir.

            En genel olarak, yenilenebilir enerji kaynağı; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Örneğin, güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir, fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji şekli güneşten gelendir. Bazı formlar güneş enerjisini ve rüzgâr gücünü depolar.

            Yenilenebilir enerjinin; tesisler, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar, çok uzun bir zaman çizelgesi göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken, istismar edilerek kullanılması sonucu yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. (2)

_______________

(1) "YAKARAK ENERJİ ÜRETMEK YENİLENEBİLİR DEĞİLDİR"

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23167715.asp

(2) Yenilenebilir Enerji

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yenilenebilir_enerji

 

            Yenilenebilir ile yenilenemez'in ne olduğunu herkesin anlaması dileği ile... En azından, yetkililerin anlaması için dua edelim...

            Hep sevgi ile kalın.

 

            Murat SEVGİ

            http://twitter.com/muratsevgi

Murat Sevgi Köşe Yazılarıçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu

Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat

Çorlu CNC Lazer Kesim

Çorlu Evden Eve Nakliyat

Çorlu Çilingir