Mehmet Bozdağ - Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Peygamber efendimizden şöyle nakledilir ki: “Bu cihanda halka idarecilik yapanlar, mahşer günü huzura elleri bağlı getirilirler. Şayet adil imiş ise, adalet onun ellerini çözüverir ve cennete ulaştırır; yok eğer zalim imiş ise zulmü ellerini bağlar ve elleri boynundan zincire vurulmuş bir şekilde onu cehenneme götürür.”

Ve dahi rivayet olunur ki, kıyamet günü bir kimse, idaresi altında bulunan bir şahıstan; halktan, ev sakinlerinden, eli altındakilerden hesaba çekilecek; hatta koyunları güden çobandan sürüsüyle ilgili soruları cevaplaması istenecektir.

Rivayet olunur ki, bu fani cihandan göçmeden evvel babasından Abdullah bin Ömer bin El-Hattab şöyle sual etti: “Babacığım, bir daha seni ne zaman ve nerede göreceğim?”  Babası: “Öteki cihanda” diye yanıtladı. Abdullah, “Daha erken görmek istiyorum” dedi. Babası “Birinci olmadı ikinci, o da olmadı üçüncü gece beni rüyanda göreceksin” dedi.  Abdullah, tam on iki yıl babasının sözünü ettiği rüyayı görmedi. Nihayet bir gece rüyasında görünce dedi ki: “Babacığım, vefatından sonra üç gün içinde seni göreceğimi söylememiş miydin?” Babası: “Sevgili oğlum, Bağdat civarında harap halde bir köprü var idi, görevliler de onarımını ihmal etmişler idi, bir koyunun da ayağı oradaki bir deliğe denk gelivermiş de kırılmış. Şimdiye değin onun davasıyla meşgul idim” diye cevap verdi.

Nizamü’l Mülk’ün siyasetnamesini okuyanlar bilir bu hikayeyi.  Tarihte buna benzer bir sürü hikaye olmasına rağmen bu hikayeyi seçmemin nedenini Ergene de özellikle Ulaş Karamehmet ve Bakırça mahallelerinde yaşayanlar az çok tahmin etmiştir.  Tarihteki hükümdar kendi döneminde yaptırmayı ihmal ettiği harap köprüden geçen koyunun bacağı kırıldı diye  on iki sene hesabını verememiş, bakalım bizim buradaki yönetici nerdeyse altı aydan beri yıkık duran köprünün hesabını nasıl verecek?  Öteki cihana kalmadan seçim zamanı gelince insanlar soracak “Köprünün hesabını ver başkan!” diye feveran edecekler. Diyecek ki “Geçmiş geçmiş de kaldı şimdi biz önümüze bakalım o köprünün altından çok sular aktı” .  Farkında olmayacak altından su akacak köprü olmadığının, farkında olmayacak akacak suya yüzde üçyüz zam yaptığının.

Mehmet Bozdağ Köşe Yazılarıçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Evden Eve Nakliyat Flaş Buhar Saç Simülasyonu Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat Çorlu CNC Lazer Kesim Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Çilingir Çorlu İkinci El Eşya Çerkezköy Sıhhi Tesisat Çorlu Elektrik Bobibaj Profil Boru Çorlu CNC Çorlu OSGB Kırklareli OSGB