Videolarınız Artık Daha Az Yer Kaplayacak
31 Ocak 2013

Videolarınız Artık Daha Az Yer Kaplayacak

H.264'ün yerini alacak olan H.265 adlı yeni sıkıştırma standardı tamamlandı. Aynı görüntü kalitesinde, yüzde 44 daha az yer kaplayacak olan sıkıştırma methodu, iştahları kabartıyor.

Gelişen teknoloji ve yenilenen sıkıştırma yöntemleri sayesinde, eski standartlar yerini, yenilerine bırakıyor. Günümüzde oldukça sık karşılaştığımız H.264 sıkıştırma tekniği, yavaş yavaş yerini H.265'e bırakacak.

Tamamlanan H.265 sıkıştırma teknolojisi sayesinde videolarda daha düşük bit değerleri kullanırken, kalite yeni algoritmalar sayesinde daha da artıyor. Bu da demek oluyor ki, daha az boyuta, daha kaliteli videolargerçek olacak. ITU tarafından onaylanan HEVC H.265, özellikle 4K videoları sıkıştırma konusunda uzman.

HEVC (Yüksek Verimli Video Kodlama)

Yapılan kalite değerlendirme testleride HECK H.265'in, aynı görüntü kalitesinde yüzde 39 - 44 arasında boyutu düşürdüğü gözlemleniyor.

Güncel HEVC standartlarında, 3 farklı profil bulunuyor. Bu profiller iseMainMain 10 ve Main Still Picture olarak sıralanıyor. Main, 8 bit renk desteğine sahipken, Main 10 ise 10 bit renk desteği veriyor. Bu iki profillerin alt örnekleme yaptığı 4:2:0 formatı, 4:2:2 olarak geliştiriliyor. Ayrıca 2014'e kadar da 4:4:4 örneklemeler hayatımızda olacak.

4:2:0 ile örneklenen resime ve daha sonra 4:4:4 ile örneklenen resime baktığımızda, aradaki fark ortaya çıkyor.

H.265'in bir diğer avantajı ise yüksek verimliliği. H.264, ölçeklendirmeleripiksel piksel yaparken, H.265 ölçeklendirmeleri, benzer alanları algılayarak, bir bütün halinde yapacak. Bu da verimi ve ölçeklendirme hızını arttıracak.

Aşağıdaki resimde, otobüsün kırmızı alanınıpiksel piksel incelemeye gerek yok. H.265, bu işlemi bir bütün olarak yerine getiriyor ve 4:4:4örneklemesiyle, daha net bir hale getiriyor.

Önümüzdeki dönemde 28nm teknolojisiyle üretilen 4 çekirdekliişlemciler tarafından desteklenecek bu standart sayesinde, 1080p 30 FPS videolar, HEVC video standardıyla beraber 4096 x 2016 piksel çözünürlüğe yükseltilebilecek.

kaynak: shiftdelete.netçorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı