“Chp İktidarında Köylerimizin Tüzel Kişiliklerini Ve Kapanan Belediyelerin Başkanlıklarını Geri Vereceğiz”
  • CorluHaber.com
  • Çorlu Haberleri
  • “Chp İktidarında Köylerimizin Tüzel Kişiliklerini Ve Kapanan Belediyelerin Başkanlıklarını Geri Vereceğiz”
“Chp İktidarında Köylerimizin Tüzel Kişiliklerini Ve Kapanan Belediyelerin Başkanlıklarını Geri Vereceğiz”
03 Haziran 2015

“Chp İktidarında Köylerimizin Tüzel Kişiliklerini Ve Kapanan Belediyelerin Başkanlıklarını Geri Vereceğiz”

Seçim çalışmaları kapsamında Çorlu`nun Şahpaz ve Seymen Mahalleleri`nde vatandaşlarla bir araya gelen CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Emre Köprülü, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerlerde kaybolan köy tüzel kişiliklerini ve beldeden mahalleye dönüşen yerlerde de belediye başkanlıklarını CHP iktidarında iade edeceklerini söyledi.

Şahpaz Muhtarlığı`nın da yer aldığı meydanda vatandaşlarla buluşan CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Emre Köprülü, Tekirdağ`ın büyükşehir belediyesi olması ve büyükşehir belediye yasası konusunda açıklamalar yaptı. 

“Köylülerimiz Ayrıcalıktan Yararlanmaya Devam Etsinler”

Köprülü: “Biz o süreçte de muhtarım burada şahittir. Biz açık olarak şerh koyduk. Dedik ki Büyükşehir Belediye Yasasında bir kanun maddesi var. Köylerin tüzel kişiliğini kaldırıyor. AKP köylerin tüzel kişiliğini kaldırıyor. Biz köylerin tüzel kişiliği kalkmasın, saklı kalsın dedik. Çünkü köy sıfatından kaynaklanan ayrıcalıklar var, avantajlar var. Köylü vatandaşlarımız hemşerilerimi bu ayrıcalıklar ve avantajlardan yararlanmaya devam etsinler dedi. Mecliste de bunu mücadelesini yaptık, yerelde de bunun mücadelesini yaptık. Bize dediler ki bak görüyor musun CHP büyükşehre karşı dediler, ne alakası var” dedi. 

“Büyükşehir Belediyesi CHP`li Olacak Dedik Oldu”

Biz büyükşehre karşı falan değiliz diyen Köprülü: “Biz sonuna kadar büyükşehir belediyesi olmayı istiyoruz. Neticede ne dedik, büyükşehir belediyesi olsun, CHP`li bir belediye başkanı olacak dedik, nitekim oldu. Biz şunu söyledik, dedik ki köy tüzel kişiliklerini yasayla kaldırıyorsunuz dedik kaldırdılar. Şimdi köylerde yaşanan sıkıntı, muhtarımızın imza yetkisinin olmaması, köyün bütçesinin olmaması, bu bütçeyle geçmişte olan ve bugün olmayan bütçeyle ilgili sıkıntılar kimse kusura bakmasın yerel yönetimlerin değildir, sorun tamamen köy tüzel kişiliğini kaldıran büyükşehir belediye yasasıdır. Büyükşehir belediye yasasını da çıkaran AKP`nin bizatihi kendisidir. Aynı sorun belde belediyeleri için de geçerlidir. Biz bunun sözünü verdik, iktidar olduğumuzda köylerin tüzel kişiliklerini de kapanan belde belediyelerinin de belediye başkanlıklarını geri vereceğiz. Biz yönetim, demokrasi, her zaman için muhtarların yetkisi, insanların iradesi, bunlara saygı duyuyoruz ve bunların gelişmesini istiyoruz” diye konuştu. 

“Bırak AKP`yi Bana Oy Ver Diyenler Var”

Köprülü: “CHP`nin çizgisi belli. CHP`nin çizgisi cumhuriyetçi, Atatürkçü, laik, çağdaş, ileri, demokrat bir çizgi. Bizim bu çizgimizde dün neysek bugün de oyuz. Şimdi genel başkanımızın açıkladığı seçim beyannamesi ile de vatandaşlarımızın, insanlarımızın karşısına daha bir güçlü gidiyoruz. Üstüne basa basa söylüyorum ben CHP`nin milletvekili adayıyım ve CHP`li olmaktan gurur duyuyorum, hiçbir yerde bırakın partimi bana oy verin demiyorum. Partisinden utanarak siyaset yapılır mı? Partinden utanarak siyaset yapıldığı nerede görülmüş. Bunları yaşıyoruz, bırak AKP`yi bana oy ver, bırak onu bana oy veren, Allah Allah niye orada siyaset yapıyorsun o zaman. Kendi inanmadığın şeyleri savunmak, siyasetin neresinde var. Ben bugün kendi inanmadığım hiçbir şeyi savunmuyorum. CHP`nin seçim beyannamesinin her cümlesine her kelimesinin altına imzamı atıyorum ve CHP`liliğimden de gurur duyuyorum” şeklinde konuştu. 

“Böyle Komedi mi Olur”
Emre Köprülü açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şunu söylemek zorundayım, biz verdiğimiz sözleri tutacağız. Siz bana oy verin de ülkeyi ben yönetmeyeyim başkası yönetsin demiyoruz, genel başkanımız da demiyor. Böyle oy istemek nerede görülmüş, dünya tarihinde var mı? Bu ülkenin tarihinde var mı? Siz bana oy verin ben yetkimi alacağım, başkasına devredeceğim, Allah Allah sen yetersiz misin? Sen bu ülkeyi yönetme kabiliyetine sahip değil misin? Açık söylüyorum, ey Davutoğlu o koltuğun hakkını ver, hakkını veremiyorsan bırak. Gelir, biri başbakanlığı layıkıyla yapar. Sen bana oy verin ben yetkimi Cumhurbaşkanına devredeyim diyorsun, böyle siyaset mi olur, böyle komedi mi olur? Bugün ülkemiz bunları yaşıyor, bu komediyi yaşıyoruz.”

“Emeklilere 2 Maaş İkramiye Sözü Bizim Namus Sözümüz”

Emre Köprülü ayrıca: “Bize oy verin dediğimiz de siz de bizimle ilgili düşünceniz nedir diye soracaksınız biz de size kusura bakmayın sizinle ilgili düşüncemiz yok, çiftçiler, işçi, esnaf yok ne var, bize oy verin biz de aldığımız milletvekilleri ile Tayyip Erdoğan`ı başkan yapalım. Bu vatandaşın sıkıntısı, bu insanların derdi, onlar önemli değil, Tayyip Erdoğan başkan olsun da. Tayyip Erdoğan başkan olunca hangi derdimiz çözülecek, hangi sıkıntımız çözülecek. Çiftçinin cebine para mı girecek, buğday, ayçiçeği daha mı değerli olacak, yok. Tam bu noktada CHP devreye girdi. Açık olarak şunu söyledik. Bu ülkede 11 milyon emekli var. Şahpaz`ın da nüfusunun neredeyse yarısı emekli. Çünkü artık köylerimizde tarım ve hayvancılık geçimini sağlamaya yetmediği için gençlerimiz fabrikalara gitti, Çorlu`ya gitti çalışıyorlar. Köyün yarısı emekli. Şu sözü veriyoruz. Her Ramazan Bayramında ve her Kurban bayramında emeklilerimize birer maaş ikramiye vereceğimizin sözünü veriyoruz. Bu söz bizim namus sözümüz. Hatta Genel Başkanımız bu konuda notere gitti ve taahhütname verdi” dedi. 

“Adaletsizliği Kabul Eden Adına Adalet Demesin”

Bu toplumda emekliler kadar asgari ücretli çalışanlar da var diyen Köprülü: “Asgari ücretlilerimiz için de iş güvencesi de sağlıyoruz. Asgari ücret üzerindeki vergiyi kaldırıp asgari ücreti bin 500 liraya getireceğiz. Başka bir şey daha var. Elinizi vicdanınıza koyun bir çiftçi alnında ter var, eli nasırlı, traktörünü kullanıyor. O traktörünü dolduracak geliyor benzinciye mazot alıyor, litre başına 4 lira 10 kuruş yazıyor. Bu gariban insana, belki ayağında kara lastik var, mazotunu doldururken 4 lira 10 kuruşa dolduruyor. Başka bir örnek verelim, adam zengin Bodrum`dan yatıyla açılıyor, yatınca lüks var, viskisi var, purosu var her türlü lüks var, yiyor, içiyor, tatil yapıyor, Marmaris`ten milyon dolarlık teknesini yanaştırıyor. Mazotu 1,5 liraya alıyor. Buna tamam bu doğrudur diyen varsa kusura bakmasın ama insanlığından utansın. Böyle bir şey olamaz. Bunu biz kabul edemeyiz, kabul eden zihniyet de ismine adalet demesin. Biz bu adaletsizliği kaldıracağız. Emeği ile alın teri ile çalışan çiftçi mazotunu 1,5 liradan alacak” şeklinde konuştu. 

“Ödenmeyen Vergileri Komisyon Olarak Bakan Çocuklarına Veriyorlar”

Köprülü: “Mazotu alıyorsunuz vergisi var, değerli taşlara vergi yok. Rıza Zarrab İranla, Dubai ile ticaret yapıyor, vergi ödemiyor. Vergi ödemiyor ama komisyon ödüyor. Kime ödüyor, bakan çocuklarına ödüyor. Devlette vergi yok, altına vergi yok, vergi olmamasının nedeni bakanların bakan çocuklarının aldıkları komisyon. O komisyonlar nereye gidiyor, Yakuplu`da, Şahpaz`da, Türkgücü`nde bakanların çocuğuna arsa olarak gidiyor, tarla olarak gidiyor. Bunu bilmeyeniniz var mı? Bakan çocukları geldiler, bizim topraklarımızdan yer aldılar. 3 sene içerisinde onlarca tarla satın aldılar. Siz mazota litre başına 2,5 lira vergi ödemeye devam ama birileri trilyonları götürsün, istemezler tabi. O makam arabaları toplam 3,5 milyar Türk Lirası yapıyor, nedir ki bütçe için çerez parasıdır dedi. O 3,5 milyarla kaç tane emekliye 2 maaş ikramiye verilir biliyor musunuz? Sen o çerez paraları olarak gördüğün 3,5 milyar TL`yi ver buradaki çiftçine. Sen o paraları İsviçre`deki banka hesabına yatırırsın ama buradaki çiftçinin bir tanesinin bırak İsviçre`yi Çorlu`daki banka hesabı bile boş. İsviçre`yi zaten hayatında hiç görmedi” diye konuştu. çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı Flaş Buhar Bodrum Elektrik Saç Simülasyonu

Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat

Çorlu CNC Lazer Kesim

Çorlu Evden Eve Nakliyat

Çorlu Çilingir