Enerji Verimliliği Konferansı Yapıldı
Enerji Verimliliği Konferansı Yapıldı
05 Ekim 2021

Enerji Verimliliği Konferansı Yapıldı

Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği’nin (ÇİSAD)bağlı bulunduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederaysonu Derneği (TÜRKONFED) enerji verimliliğinde yeni yaklaşımlar konulu konferans düzenledi.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen konferansa Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çorlu Ticaret Odası Başkanı İzzet Volkan, AK Parti 26. dönem milletvekili iş adamı Metin Akgün, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ve çok sayıda iş dünyasından isim katıldı. Yapılan konferansta ilk konuşmayı Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Ayan yaptı. Ayan, “ÇİSAD 2002 yılında 7 sanayicinin bir araya gelerek ve özverili çalışmalarıyla kurulmuştur. Derneğimiz ekonominin gelişimi anlamında birçok ortak girişimlerde bulunmuştur. ÇİSAD, 29 federasyon 244 dernek 25 bin iş insanı ve 40 bin firmayı barındıran TÜRKONFED’in bir parçasıdır” dedi.

 

Tekirdağ Elektrik Tüketiminde 5’inci Sırada

 

Tekirdağ tüm iller içerisinde sanayi elektriği tüketiminde 5’inci sırada olduğunu vurgulayan ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Ayan şöyle konuştu: “Türkiye’de enerji tüm işverenlerin çalışanların kısacası halkın en büyük sorunudur. Enerji geleceğin en belirleyici unsurlarından birisidir. Türkiye enerji ithalatımızın toplam ithalatımızdaki payı  toplam yüzde 16’dır. Ülkemizde enerji tüketiminde sanayinin payı yüzde 40, konutlarda yüzde 32 ve ulaştırmada yüzde 20’dir. Tekirdağ ili sanayi elektriğinde ise 5’inci sıradadır” dedi.

 

Üretilen Ürünlerde Enerjinin Ağırlığı Artıyor

Çorlu Ticaret Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, yaptığı konuşmada, enerjinin verimli kullanılmasının önemini anlattı. Volkan, “Bugün Trakya’nın en büyük iş örgütü olan Çorlu Ticaret Odası Başkanı olarak hepiniz konferansa hoş geldiniz diyorum. Böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptığımız için ayrıca gururluyuz. Bugün konu başlığımız enerji verimliliği biz bildiğiniz üzere ülke olarak imkanları çok geniş çok fazla kuvvetli sermayesi olan bir ülke değiliz. Dolayısıyla kaynaklarımızı çok verimli kullanmamız gerekiyor. rekabette öne çıkıp maliyetlerimizi düşürmek anlamında enerji ana girdilerimizden biri olması bakımından önem arz ediyor. Bu konuda ülke olarak istediğimiz düzeyde değiliz. Daha fazla yatırım yapmamız daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Her geçen gün üretilen ürünlerde enerjinin ağırlığı artıyor. Enerjinin maliyeti artıyor, bugün verimlilik adına yapılan yatırımlarında geri dönüşümü oldukça kısa oluyor. Gönül ister ki sadece iş dünyamızda değil toplumun her kesiminde sadece enerji değil her konuda verimliliğin ön plana çıktığı, tartışıldığı ve önceliğimiz haline geldiği dönemleri hep beraber yaşarız. İhracat yapacaksak bizim rakibimiz Türkiye’deki firmalar değil bizim uluslar arası arena da  kaynaklarımızı çok çok iyi kullanarak daha etkin olmalıyız” dedi.

 

“Enerji Konusunda Hükümet Canla Başla Çalışıyor”

26’ıncı dönem AK Parti Milletvekili aynı zamanda iş adamı Metin Akgün yaptığı konuşmada enerji konusunda hükümetin çalışmalarının olduğunu söyledi. Akgün, “Türkiye olarak enerji konusunda yol kat etmemiz gerekiyor. Yıllık 4 milyar 500 milyon dolar gibi bir rakam enerjiye harcıyor. Bunun nedeni Türkiye nüfusunun 81 milyon oluşu ve nüfusun giderek artması. Bu dünyada da böyle 2030 yılında tüm dünyada kentleşme oranı yüzde 75 olacağı öngörülüyor. Bu kentleşme oranı yükseldikçe enerji ihtiyacı doğuyor. Aslında enerji aynı zamanda yatırımlarla ilgi de bir mesafe kat ediyor. Yani yatırımlar ne kadar çoğalırsa insan nüfusu ne kadar çoğalırsa insan nüfusu o kadar çoğalıyor. Şu an hükümet olarak gerçekten büyük çalışmalar var. Bölgede üç termik santral projesi vardı, bir tanesi Çerkezköy, bir tanesi Malkara ve bir tanesi de Uzunköprü’ydü.  Çerkezköy olan kısmını biraz kenara bıraktık, ama Malkara üzerindeki fosil yakıtı olarak kömür termik santralin çalışmaları devam ediyor. İnşallah 490 MW olarak bir termik santral kurulması yönünde çalışmalar devam ediyor. Hükümet canla başla çalışıyorlar bu konuda” dedi.

 

“Türkiye Olarak Enerji Verimliliği Seferberliği Başlatmalıyız”

Konuşmasında enerji kaynaklarının sonsuz olmadığını ve dünyada 51 yıllık petrol, 53 yıllık doğalgaz ve 114 yıllık kömür kapasitesi kaldığını hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Sanayimiz elektrik tüketiminde yüzde 47’lik bir paya sahip. Kaynağımız sınırlı ve yeni kaynaklar yaratmak, arz güvenliğini sağlamak ve sanayimiz üzerindeki enerji maliyeti baskısını hafifletmek gerekiyor” dedi. Sanayide maliyetlerin arttığı günümüzde tasarruf, katma değerli üretim ve rekabetçilik gücü artışında, enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu kaydeden Turan, şöyle konuştu: “Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, yatırımcı ve tüketiciyi koruyacak arz güvenliğinin sağlanması, finansal sürdürülebilirlik için emtia ve teknoloji maliyetlerinin doğru yansıtılması, rekabetçilik odağında verimliliğin öne çıkartılması, sanayimizin rekabet gücü için enerji verimliliğine yönelik eko-sistemin kurulması ve Ar-Ge, inovasyon çalışmaları ile ürün ve proseslerde verimlilik esaslı destek mekanizmalarının kurulması gerekiyor. Daha temiz, akıllı ve verimli enerji teknolojilerine yatırım yapılması gerekiyor. Türkiye olarak enerji verimliliği seferberliği başlatmalıyız. Enerji verimliliğinde bir ortak akla ve ortak vizyona ihtiyacımız var. Bu ortak akıl, ülkemizi her alanda sürdürülebilir kalkınmaya taşıyacaktır” dedi.

 

İmdat Şahin


çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Prefabrik Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Evden Eve Nakliyat Flaş Buhar Saç Simülasyonu Bina Yıkım ve Ağır Nakliyat Çorlu CNC Lazer Kesim Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Çilingir Çorlu İkinci El Eşya Çerkezköy Sıhhi Tesisat Çorlu Elektrik Bobibaj Profil Boru Çorlu CNC Çorlu OSGB Kırklareli OSGB

Çorlu Firma Rehberi

Eşanjör

Çorlu Geri Dönüşüm

Çorlu Taksi