Android'li Mini Bilgisayarlar Yaygınlaşıyor
Android'li Mini Bilgisayarlar Yaygınlaşıyor
11 Mart 2013

Android'li Mini Bilgisayarlar Yaygınlaşıyor

Mobil dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak Android işletim sistemli mini bilgisayarların da ilerleme kaydettiğini görüyoruz. ''Android TV Stick'' şeklinde isimlendirilen ve HDMI çıkışı aracılığıyla LCD / Plazma televizyonlarla bağlantısı sağlanan bu cihazlarda, işlemci çıtası çift çekirdekten dört çekirdeğe yükselmiş durumda.

Geekbuying sitesi tarafından mercek altına alınan mini bilgisayarlardan ilki Unuiga U28. 97 mm x 38 mm x 12 mm boyutlarında ve yaklaşık 32 gram ağırlığında tasarlanan U28, 1 GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli Allwinner A31 platformuna, PowerVR SGX544 MP2 grafik işlem birimine ve 2 GB DDR3 RAM'e ev sahipliği yapıyor. 40 nm üretim süreci teknolojisiyle geliştirilen Allwinner A31 platformu, ARM'ın enerji verimliliği konusunda iddialı olan Cortex-A7 mimarisini temel alıyor. Android 4.1.1 ''Jelly Bean'' işletim sistemini, 8 GB dahili depolama alanını, 32 GB'a kadar microSD kart desteğini, Wi-Fi 802.11 b/g/n bağlantısını, 1 adet USB portunu ve 2 adet microUSB portunu beraberinde getiren mini bilgisayar yaklaşık 120$'dan fiyatlandırılmış.
 
Sitenin mercek altına aldığı mini bilgisayarlardan sonuncusu ise Tronsmart T428. Android 4.1.1 ''Jelly Bean'' işletim sistemini, 2 GB RAM'i, 8 GB / 16 GB dahili depolama alanı seçeneklerini, 32 GB'a kadar microSD kart desteğini, Wi-Fi 802.11 b/g/n bağlantısını, 1 adet USB portunu ve 1 adet microUSB portunu bünyesinde barındıran T428 ise 28 nm High-K Metal Gate üretim süreci teknolojisiyle geliştirilen ve 1.8 GHz frekansında görev yapan dört çekirdekli Rockchip RK3188 platformuyla donatılmış. ARM'ın Cortex-A9 mimarisi üzerine inşa edilen bu platformdaki grafik işlem birimi Mali-400MP4. T428'in fiyatı 99$ olarak belirlenmiş.

Kaynak: http://www.donanimhaber.com/medya-oynaticilar/haberleri/Dort-cekirdekli-ve-Android-Jelly-Bean-isletim-sistemli-mini-bilgisayarlar-yayginlasiyor.htm


çorlu haber üyelik işlemleri
köşe yazarları
Mehmet Bozdağ Hesap Köprüsü

Mehmet Bozdağ

Abdullah Gürman Şikayetim Var!

Abdullah Gürman

Çorlu Cam Balkon

Çorlu Web Tasarım

Çerkezköy Kombi Servisi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Diş Doktoru

Serpantin İmalatı

Çorlu Halı Yıkama Çorlu Evden Eve Nakliyatcorluhaber Çorlu Halı Yıkama Çorlu Cam Balkon Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Klima Servisi Çorlu Prefabrik Çorlu Cam Balkon Sifonik Sistem Çorlu Apartman Temizliği Çorlu Hukuk Bürosu Çorlu Tıkalı Kanal Açma Çorlu Otomatik Kepenk Lüleburgaz Otomatik Kepenk Çorlu Oto Kiralama Çorlu Taksi Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Evden Eve Nakliyat Çorlu Fotokopi Kiralama Serpantin İmalatı Kınıkoğlu Yapı